شما هم دوست دارید در جمع به راحتی صحبت کنید؟

سبزی
سبزی شاهی تقویت کننده و پر تیامین !
۱۳۹۵-۰۶-۱۳
اداری
کلکسیونی از مدل های مقنعه اداری و آموزشی
۱۳۹۵-۰۶-۱۴
download

 

tiyamin

آیا شما هم هنگامی که در یک جمع قرارمی گیرید صحبت کردن برایتان مشکل است. افرادی که اعتماد به نفس شان پایین آمده و در جمع دوستان نمی توانند به راحتی صحبت کنند، می توانند با بکارگیری چند راهکار ساده  بر این مشکل خود غلبه کنند.
 

گفتگو با خود

برای غلبه بر احساس دستپاچگی در موقعیت های اجتماعی از خودگویی های مثبت استفاده کنید؛ مثلا اینکه:من از خودم رضایت دارم، نیازی به تأیید دیگران ندارم.با اشتیاق به صحبت های اطرافیان گوش می دهم و از همین طریق با آنها ارتباط برقرار می کنم. با افراد غریبه، در مهمانی ها آشنا خواهم شد و صحبت می کنم بدون آنکه نگران باشم در مورد من چه فکر می کنند.

 

مهربانی به خویشتن

اگر هنگامی که در جمع هستید، این فکر در ذهنتان مانور می دهد که دیگران در مورد شما چه قضاوتی می کنند، دستپاچه و مضطرب خواهید شد. اما باید این نکته را به خودتان یادآوری کنید که بسیار بعید است دیگران با همان معیارهای سختگیرانه ای که شما در مورد خودتان دارید، در مورد شما فکر و قضاوت کنند.

 

توجه به دیگران

منطقی این است که قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت یا جمع خاص، در مورد تاثیری که بر آن جمع می گذارید، فکر کنید؛ اما وقتی در آن جمع قرار گرفتید، دیگر باید این افکار را از خود دور کنید و تمام تمرکزتان بر کیفیت تعامل با اطرافیان باشد.

 

 مشاهده پیامد مثبت

عصبی شدن به معنای آن نیست که هیچ کاری درست پیش نمی رود. بلکه افراد عصبی و دستپاچه عادت دارند وضعیت را فاجعه آمیز پیش بینی کنند. برای غلبه بر این وضعیت لازم است که به خودتان حرف های مثبت بزنید مثلا اینکه دوست دارم در کارم موفق شوم اما اگر موفق نشوم دنیا تمام نمی شود.

 

فکر کردن به حال و اکنون

اگر در شرایطی قرار گرفته اید که شما را یاد خاطره ای ناگوار از گذشته می اندازد و به همین سبب دچار اضطراب و دستپاچگی می شوید، سعی کنید ذهنتان را بر اینجا و اکنون متمرکز کنید.

 

غلبه بر ناآرامی های عصبی

در هنگام صحبت کردن به چیزهایی فکر کنید که شما را آرام می کند.افرادی که در موقعیت های اجتماعی و ارتباطی دچار دستپاچگی می شوند، عوارض جسمانی مشابه علائم اضطراب از خود نشان می دهند. توانایی برای غلبه بر این علایم اضطرابی کمک زیادی به کنترل دستپاچگی افراد می کند.
بنابراین در برابر واکنش عرق کردن، سعی کنید مچ دست هایتان را زیر آب سرد بگیرید تا به خنک شدن تمام بدن کمک کند.
در هنگام بروز لکنت زبان، مکث کنید و لیوانی آب بنوشید یا نفسی آرام بخش و عمیق بکشید.در برابر لرزش و تکان، پیش از رویدادهای مهم ورزش کنید. تمرینات آرام سازی ذهن نیز می تواند بسیار موثر باشد.

 

مشارکت در گفتگو

هنگام حرف زدن درجمع دوستان برای بیان یک مطلب عجله نکنید اینکه شما به خوبی به صحبت های دوستانتان گوش دهید در شما ایجاد آرامش می کند .درابتدای آغاز صحبت سعی کنید صحبت افراد جمع را تایید کنید و با جملات کوتاه در بحث آنها شرکت کنید . این کار تا حد زیادی از اضطراب شما کم می کند.

 

با رعایت نکات بالا شما هم به زودی می توانید استرس خودرا کم کنیدو در میان جمع به راحتی صحبت کنید.

پاسخ دهید