ماجرای استعفای دسته جمعی در دولت تدبیر و امید

ماجرای استعفای دسته جمعی در دولت تدبیر و امید

139507271843203298977144

n00072797-b

ماجرای استعفاهای دسته‌جمعی تعدادی از وزرای کابینه حسن روحانی در حالی که قرار بود نشان‌دهنده اراده دولت برای ترمیم بخش «غیراقتصادی» کابینه باشد، حالا تبدیل به حاشیه‌ای هزینه‌ساز و پردردسر برای دولت شده است. ماجرای استعفا در کابینه روحانی از اواخر هفته گذشته و با تقویت زمزمه‌های استعفای علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد. درحالی که روزنامه‌های زنجیره‌ای و برخی رسانه‌های حامی دولت، خبر از استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز تعیین جایگزین او می‌دادند اما علی جنتی هرگز این خبر را تایید نکرده و در دفتر کار خود حاضر می‌شد. حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد نیز درباره این موضوع یعنی شایعه استعفای جنتی گفته بود: «آنچه درباره استعفا یا تعیین جانشین آقای جنتی مطرح می‌شود، بیشتر یک گمانه‌زنی رسانه‌ای است و بنده به عنوان سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌توانم درباره تایید آن سخنی بگویم. تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوعات با آقای رئیس‌جمهور است».

 

 

 

 

 

در کنار این اظهارات، رفتار روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت درباره انتشار شایعه استعفای جنتی نیز قابل تامل بود.  این روزنامه ابتدا از انتشار هرگونه خبری درباره استعفا یا برکناری جنتی اجتناب می‌کرد اما در ادامه، یعنی روز دوشنبه این هفته با انتشار یک مطلب طنز، ضمن تکذیب خبر استعفای علی جنتی، به برخی افراد دولتی که روزنامه‌های زنجیره‌ای آنها را گزینه‌های احتمالی جایگزینی علی جنتی می‌دانستند حمله کرد.  این رفتارها و واکنش‌ها باعث شد شائبه‌ها درباره شایعه استعفای جنتی بیشتر شود. رفتار علی جنتی و مجموعه تحت مدیریت او درباره خبر استعفا به گونه‌ای بود که نارضایتی آنها از این ماجرا را نشان می‌داد، همین موضوع باعث شد گمانه‌ها به این سمت برود که اگر استعفایی هم در کار باشد، علی جنتی «مجبور به استعفا» شده و این استعفا خواست و اراده او نبوده است. آنچه این گمانه را تقویت می‌کرد سکوت حسن روحانی و دفتر رئیس‌جمهور در قبال این ماجرا بود! در واقع سکوت دولت درباره ماجرای تغییر در راس مدیریت وزارت ارشاد باعث ایجاد یک هرج و مرج خبری درباره این ماجرا شد و شائبه‌ها را نیز تقویت کرد. اما در حالی که هنوز خبر قطعی درباره صحت یا نادرستی شایعه استعفای علی جنتی منتشر نشده بود و مشخص نبود جنتی استعفا کرده یا مجبور به استعفا شده، رسانه‌های نزدیک به دولت از استعفای ۲ وزیر دیگر کابینه خبر دادند.

 

 

 

بعدازظهر روز سه‌شنبه ابتدا یک پایگاه خبری حامی دولت از استعفای۳ وزیر کابینه روحانی خبر داد. سایت انتخاب در خبری نوشت: علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و علی‌اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش از سمت‌های خود استعفا کردند. همزمان برخی خبرگزاری‌ها از استعفای برخی دیگر از وزرا از جمله وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد خبر دادند که البته خبر دوم، چندان دوام نداشت. اندکی بعد خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا اما بخشی از استعفاهای دسته جمعی را تایید کردند. خبرگزاری دولتی ایسنا در این‌باره نوشت: «یک منبع آگاه در دولت خبر استعفای وزرای فرهنگ‌وارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش و ورزش‌وجوانان را در راستای ترمیم کابینه یازدهم تایید کرد. به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر استعفای جمعی از وزرای دولت یازدهم از جمله وزرای اقتصاد و دارایی، صنعت و معدن، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، یک منبع آگاه در دولت در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تکذیب خبر استعفای وزرای اقتصاد و صنعت و معدن، گفت: آقایان جنتی، گودرزی و فانی در راستای ترمیم و تقویت کابینه استعفا کردند. خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از یک منبع آگاه استعفای وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان را تایید کرد!  با این حال اما هیچکدام از وزرایی که رسانه‌های دولتی مدعی استعفای آنها شده بودند، خودشان این خبر را تایید نکردند! نه علی جنتی، نه محمود گودرزی و نه علی‌اصغر فانی که براساس اعلام مجلس شورای اسلامی، ۴ آبان ماه باید جلسه استیضاح او در مجلس برگزار می‌شد، هیچکدام اخبار خبرگزاری‌های دولتی درباره استعفای آنها را تایید نکردند.

 

 

 

ایسنا به جای روحانی تصمیم گرفت!

اما ماجرای استعفاهای ادعایی، دیروز [چهارشنبه] جنجالی شد. آنچه تا صبح دیروز درباره استعفاها مطرح شده بود، صرفا اخبار برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌های دولتی بود اما این ۳ وزیر این خبر را تایید نکردند و نکته قابل تامل اینکه دفتر حسن روحانی نیز واکنشی به این اخبار نشان نداد.  صبح دیروز روزنامه ورزشی ۹۰ گفت‌وگویی با محمود گودرزی منتشر کرد که وی در آن اظهار داشت: برکناری‌ام تصمیم دولت بود. با این حال اما بعدازظهر دیروز سایت وزارت ورزش و جوانان انجام این مصاحبه را تکذیب کرد!  از سوی دیگر صبح دیروز در جلسه هیات دولت، علی جنتی و محمود گودرزی غایب بودند. با این حال اما علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش که قاعدتا باید در دیدار نخبگان علمی کشور با رهبر حکیم انقلاب حاضر می‌شد، به این دیدار نرفت و  در جلسه هیات دولت حاضر شد! این حضور فانی شائبه‌ها درباره تغییر او را تضعیف کرد اما نکته عجیب این بود که در غیاب فانی در دیدار نخبگان با رهبر انقلاب، سورنا ستاری در سخنان خود از پایان خدمت فانی گفت! دیروز خبرگزاری فارس گزارش داد در این دیدار و قبل از بیانات رهبر معظم انقلاب، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در غیاب فانی ضمن قدردانی از فعالیت‌های وزیر آموزش‌وپرورش تلویحاً خاطرنشان کرد: آقای فانی روزهای آخر خدمت خود را سپری می‌کند! این اقدام عجیب و نسنجیده معاون حسن روحانی در شرایطی رخ داد که همان زمان فانی در جلسه هیات دولت حضور داشت و گویا در جلسه هیات دولت، روحانی درباره ضرورت ترمیم کابینه سخن گفته بود!

پاسخ دهید