درمان سریع و آسان آفتاب سوختگی با زینک اکساید

707290_774
بهترین رژیم لاغری تنها در ۱۵ روز
۱۳۹۵-۰۳-۲۹
images (27)
رویای زندگی در سیاره مریخ از رویا تا واقعیت
۱۳۹۵-۰۴-۰۱
images (23)

درمان و جلوگیری از آفتاب سوختگی با زینک اکساید

در اینجا تمامی مطالب مربوط به زینک اکساید گفته شده است.

اما قبل از آن می خواهیم شما را با بهترین فاکتور زینک اکساید آشنا کنیم ، بیشترین روش استفاده از این پماد تیوبی در کودکان سوختگی و در بزرگسالان آفتاب سوختگی و جلوگیری از آن است،اگر بخواهیم بهترین فاکتور این پماد دارویی را بیان کنیم قدرت ترمیم آن در آفتاب سوختگی به حدی می باشد که از تمامی کرم های ضد آفتاب از اهمیت بیشتری برخوردار است.این مسئله کاملا روشن است که کرم های ضد آفتاب جزئی از زیرشاخه های زینک اکساید هستند پس چه بسا بهتر است برای جلوگیری از افتاب سوختگی و…بجای کرم های ضد آفتاب گران قیمت از این پماد تیوبی (زینک اکساید) استفاده کنیم.که نه تنها عوارضی نداشته بلکه برای پوست بسیار مفید می باشد.

زینک اکساید موارد مصرف زیادی دارد. بیشتر به عنوان ضد اگزما (حساسیت و قرمزی پوست) و بهبوددهنده زخم‌ها و ضدآفتاب مصرف می‌شود، اما به‌طور کلی مهم‌ترین موارد مصرف آن عبارتند از:.
درماتیت‌های حساسیتی(آلرژیک) و التهاب‌های پوستی ناشی از سوختگی‌های خفیف، ادرار سوختگی در نوزادان، پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی، خراشیدگی‌ها، تماس با گیاهان سمی و گزش حشرات، خشکی و ترک‌های پوست، آکنه، اگزما، زردزخم، شوره و زخم‌های واریسی.
بهترین ضد آفتاب موجود در بازار ایران از نظر کارآیی زینک‌اکساید است، اما به دلیل داشتن مقدار بالای روی (۲۰درصد) و سفیدی که روی پوست باقی می‌گذارد و به دلیل پایه وازلینه و چرب آن طرفدار چندانی به عنوان ضد آفتاب ندارد. متخصصان مرکز پوست و زیبایی انگلستان توصیه می‌کنند که برای کودکان از کرم‌های غیرشیمیایی که دارای زینک‌اکساید هستند، استفاده شود.
زینک‌اکساید به صورت پماد جلدی ۲۰درصد موجود است و باید به مقدار مورد نیاز روی موضع آسیب‌دیده مالیده شود.

مکانیسم اثر :
اکسید روی با ایجاد یک سد فیزیکی باعث بازتاب , پراکنده کردن و جذب اشعه ماوراء بنفش و اشعه مرئی نور خورشید شده و نفوذ آن را از طریق اپیدرم به حداقل می رساند . به علاوه دارای اثرهای قابض , محافظ و ضد عفونی کننده پوست نیز می باشد . این دارو مهار کننده رشد باکتری ها نیز می باشد که تا حدودی به اثر کاهش ph ناشی از آن مربوط می باشد.

 

موارد مصرف :
پماد زینک اکساید در درمان ضایعات پوستی مستعد عفونت مانند سوختگی، اگزما، سوختگی پای نوزادان، خراشیدگی و گزش حشرات مفید است.

مقدار مصرف :
به مقدار مورد نیاز روزی چند بار روی ضایعه مالیده می شود.

اشکال دارویی :
کرم زینک اکسید کیمیاگر فارما در تیوپ های ۳۰ گرمی و در کارتن های ۹۱ عددی به بازار عرضه می گردد.

فواید پماد زینک اکسید

۱- حفاظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش (UV)

زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند.

وقتی اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست نفوذ می کند، بافت را تخریب می کند، سرعت پیرشدن پوست را افزایش می دهد و پوست را خشک می کند. همچنین خطر بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.

کرم های ضدآفتابی که دارای زینک اکسید هستند، از نفوذ اشعه ماورای بنفش به پوست و تخریب سلولی آن جلوگیری می کنند

۲- درمان آسیب های پوستی

زینک اکسید اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می کند.

تحقیقات نشان داده است زخم های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر بهبود می یابند.

وقتی پماد زینک اکسید روی محل زخم مالیده می شود، باعث می گردد بدن دارای مقدار زیادی روی گردد که برای ترمیم سلول های پوستی لازم است. همچنین این پماد زخم را مرطوب و تمیز نگه می دارد.

 

۳-اثرات قابض روی پوست

پماد زینک اکسید مانع تشکیل چربی اضافی روی پوست می شود (چربی اضافی پوست را برطرف می کند). همچنین پوست را سفت می کند.

این پماد بعضی اوقات برای درمان آکنه (جوش) به کار می رود.

زینک اکسید ایجاد لکه های پوستی، التهاب پوست و تعداد و شدت آکنه را کاهش می دهد.

 

۴- بهبود التهاب پوستی

پماد زینک اکسید همچنین برای درمان ادرار سوختگی در کودکان (سوختگی پوست کودک در پوشک)، اگزما، بریدگی و سوختگی پوست مفید است.

تداخلات دارویی

پماد زینک اکسید هیچ نوع تداخلی با داروها نشان نداده است.

 

پاسخ دهید