آیا فصل پاییز را می توان زمان زدن واکسن آنفولانزا انتخاب کرد ؟

آیا فصل پاییز را می توان زمان زدن واکسن آنفولانزا انتخاب کرد ؟

flu

ba3388-1

با آغاز فصل  پاییزافراد زیادی برای زدن واکسن آنفولانزا به داروخانه ها رجوع می کنند.زیرا که دوره ی دقیق بروز این ویروس قابل پیش بینی نیست.بعد از تزریق این واکسن و گذشت دو هفته سیستم ایمنی فرد نسبت به آنفولانزا مقاومت لازم را پیدا می کند.

 

آنفولانزا نوعی بیماری است که با علائم شایع ازقبیل : تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و دردهای عضلانی و خستگی. فصل بروز آنفولانزا اغلب از پاییز تا اواسط بهار ادامه دارد.واکسن آنفو لانزا نوعی واکسن است که برای محافظت بدن در مقابل بیماری آنفولانزا تجویز می شود.

 

آیا بعد تزریق آنفولانزا دچار این بیماری می شوید؟

باورهای غلطی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید بعد از زدن واکسن، دچار آنفولانزا می‌شوید. با این همه، ویروس‌های موجود در واکسن آنفولانزا هم غیرفعال‌‌شده و هم غیرعفونی و در کل واکسن حاوی هیچ نوع ویروسی نیست. بنابراین افراد بی‌آنکه به آن مبتلا شوند می‌توانند واکسنش را بزنند. 

 

واکسن آنفولانزا را چه کسانی نباید بزنند:

بچه‌های زیر ۶ ماه و نیز کسانی که قبلا سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید به واکنس آنفولانزا داشتند، نباید این واکسن را بزنند. از طرفی افرادی که از تب شدید رنج می‌برند، بهتر است برای زدن این واکسن تا زمان فروکش کردن تب صبر کنند. تحقیقات نشان می‌دهد این واکسن برای زنان باردار در هر دوره‌ای از بارداری امن و بی‌خطر است. هم‌چنین واکسیناسیون در دوران بارداری باعث می‌شود تا بچه در زمانی که قادر نیست واکسن بزند، نسبت به آنفولانزا مقاوم شود.

 

آیا این واکسن عوارض جانبی دارد؟

واکسن آنفولانزا عوارض جانبی خفیفی دارد – درد، قرمزی و یا تورم منطقه تزریق، تب و انواع دردهای خفیف. از عوارض جانبی حادتر می‌توان واکنش‌های آلرژیک را نام برد که بسیار نادر است.

پاسخ دهید