شکارچی سپاه ایران در برابر ناوهای آمریکا

75837894244984167739
راز شاد بودن و آرامش درونی داشتن چیست ؟
۱۳۹۵-۰۸-۰۲
img00493429
سه وزیر جدید برای معرفی به مجلس میروند
۱۳۹۵-۰۸-۰۲
4321985_734

140515

 

آشنایی با موشک‌های جدید (هرمز ۱و۲)
یکی از مهمترین دستاوردهایی که در دو سال اخیر رونمایی شده موشک “هرمز” بوده که قابلیت‌های ضد رادار و ضد کشتی دارد. در نگاه اول موشک  “هرمز ۱ “و “هرمز ۲ ”  بسیار شبیه به موشک کلاس   “فاتح ۱۱۰”  است که البته با یکدیگر تفاوت‌های ویژه‌ای دارند.

 

 

موشک  “هرمز۱ ” یک موشک سطح به سطح ضد رادار بوده که توانایی از بین بردن رادارها را دارد و بر خلاف موشکی مثل “خلیج فارس” که از هدایت اپتیکی بهره می برد و یا موشک “فاتح ۱۱۰” که از یک جستجوگر راداری استفاده می کند، از جستجوگرهای امواج راداری بهره برده و بعد از شلیک به منبع انتشار امواج حمله می کند.
4248968_138
سردار سرتیپ “امیر علی حاجی‌زاده” درباره توانمندی این دو موشک تصریح کرد: “هرمز ۱ ” موشک بالستیک ضد رادار است به گونه‌ای که می‌تواند رادار روی ناو هواپیما را هدف قرار دهد؛ این موشک را می‌توان از فاصله ۳۰۰ کیلومتری شلیک کرد و نکته حائز اهمیت دیگر “هرمز ۱” قابلیت انتقال و جابه‌جای سریع است و “هرمز ۲ ” نیز یک موشک بالستیک ضد ناو به حساب می‌آید و سرعت بالایی در مورد اصابت قرار دادن دارد.

 

 

تاکنون اطلاعاتی درباره موشک “هرمز” پخش نشده اما با توجه به صحبت‌های فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و شباهت موشک “هرمز” به دو نمونه “خلیج فارس” و “فاتح ۱۱۰” می‌توان مشخصات این موشک را این‌گونه فرض کرد که موشک‌های  “هرمز۱ “و هرمز  ۲ ”  بردی معادل ۳۰۰ کیلومتر داشته و سرعت آنها تقریبا بین ۴ تا ۵ ماخ است  و وزن سرجنگی معادل ۴۵۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را می‌توانند حمل کنند و  این موشک‌ها عمدتا اهدافی که در دریا متحرک هستند را مورد اصابت قرار می‌دهند و خصوصا موشک  “هرمز۲ ” این قابلیت را دارد که هر ناو هواپیمابری را در “خلیج فارس” مورد اصابت قرار دهد.
rezhe-31-sharivar-2
 این دو موشک از جمله موشک‌های ضد رادار و ضد کشتی ایران هستند که ۳۰۰ کیلومتر برد دارند و می‌توانند اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار دهند.
802719610-8948068121 موشک “هرمز۱ ” ؛ یک کانتینر با طول ۲۰ فوت را ویران کرده و موشک  “هرمز۲ ”  هم یک موشک سوخت جامد ضد کشتی بوده که با وزن سرجنگی ۶۵۰ کیلوگرمی می‌تواند هر هدفی را در خلیج فارس مورد هجمه قرار داده و از بین ببرد که این موشک‌ها جز موشک‌های ضدکشتی بومی ایران هستند.

 

 

با توجه به ساخت موشک “هرمز” و همچنین تولید موشک‌های دیگری چون “خلیج فارس” برای مقابله با تهدیدات در عرصه دریا می‌توان گفت که برای هر دشمنی در سطح دریا یک کابوس واقعی شکل گرفته، زیرا حالا دشمن با دو نوع موشک فوق‌العاده سریع روبه‌رو است که از دو سیستم هدایتی کاملا متفاوت بهره برده و مقابله با هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارد.
 

پاسخ دهید