گیاهان موثر برای درمان خارش پوست بدن

گیاهان موثر برای درمان خارش پوست بدن

the-key-to-having-beautiful-skin-and-transparent

 

خارش پوست

برای درمان خارش پوست چه باید کرد.

 

بروز کهیر بر روی پوست معمولا ظاهر نامناسبی رابرای فرد ایجاد می کند که همراه با التهاب،قرمزی ،خارش و درد است.دزمان کننده های تب سنتی معتقدند برخی از گیاهان دارویی می تواند تا حد زیادی عوارض ونشانه های بروز این بیماری را در بدن کاهش دهد.

نعناع :

یکی از این گیاهان که می تواند میزان خارش ودرد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن کاهش دهد مصرف نعناع تازه است.مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده های غذایی در کاهش میزان خارش ودرد کهیر بسیار موثر است وحتی در بهبود عوارض ناشی از آن هم نقش دارد.

coconut

نارگیل:

روغن نارگیل خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی داردو از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کند.وتا حد زیادی خارش پوست را کم می کند.

نارگیل و روغن نارگیل همچنین به درمان بسیاری مشکلات پوستی ازجمله پسوریازیس، درماتیت (آماس پوست)، اگزما و عفونت های پوستی کمک می کند. درنتیجه، روغن نارگیل ترکیب اصلی بسیاری از محصولاتی پوستی مثل صابون، لوسیون ها، کرم ها و از این قبیل را در خود دارد. روغن نارگیل بخاطر خواص آنتی اکسیدانه خود، به پیشگیری از پیری زودرس و بیماری های مربوط به پیری کمک می کند.

 

download

لیمو:

اگزما؛ اگر از عفونت پوستی مانند اگزما رنج می‌برید، لیمو می‌تواند تسکین دهنده باشد. ۸ قطره روغن لیمو را با یک لیوان آب ولرم و یک قاشق غذاخوری عسل رقیق‌شده مخلوط کنید. سپس پارچه تمیز را به آن محلول آغشته کنید و روزی ۲ تا ۳ بار به مدت ۱۵ دقیقه روی قسمت مورد نظر قرار دهید. این روش نه تنها عفونت را کاهش می‌دهد بلکه خارش را نیز از بین می‌برد. عسل نیز مانند لیمو خاصیت ضدالتهابی دارد و روند بهبود را تقویت می‌کند.

 

images (2)

آلویه ورا:

آلوئه ورا بعلت داشتن خواص ضد میکروبی در درمان بسیاری از زخمها و جراحتها و سوختگیها- اگزما – تاول– گزیدگی زنبور و نیش حشرات- بریدگی – کوفتگی – آفتاب سوختگی و آکنه موثر است. بنابراین استفاده از این گیاه نه تنها در کرمهای موضعی بلکه در کنترل بسیاری از بیماریها و اختلالات پوستی سودمند می‌باشد.

images (3)

 مزایایی که سبب می‌شود آلوئه ورا برای مصارف پوستی استفاده گردد عبارتند از:

۱- در درمان ترکهای پوستی و خشکی پوست موثر می‌باشد ، بخصوص اگزمای دور چشم یا پوستهای بسیار حساس.

۲- روغن یا کرم آلوئه ورا برای پوستهای خشک مناسب بوده و سبب نرم شدن و براق شدن پوست می‌گردد.

۳- با رساندن اکسیژن  بیشتر به سلولهای پوست، سبب ترمیم بافت پوست می‌گردد.

۴- پوستهایی که در اثر آفتاب ، سوختگی  پیدا کردند را نرم می‌کند.

۵- سلولهای پوستی مرده را  از بین می‌برد و سلولهای جوان جایگزین شده بنابراین پوست را تازه و درخشان می‌سازد.

۶- مانع از پیری پوست و چروک آن می‌گردد.

۷- شدت رنگدانه های پوستی راکاهش داده بنابراین سبب کم رنگ شدن لکه های پوستی می‌شود و می‌تواند لکه‌های سر سیاه را نیز از بین ببرد.

۸- آلوئه ورا سبب افزایش قدرت جذب رطوبت پوست گردیده و پوست را انعطاف پذیر ساخته بنابراین بهترین مرطوب کننده  برای پوست می‌باشد.

۹- در پیشگیری از بیماریهای پوستی موثر می‌باشد.

۱۰- بعلت داشتن کلاژن و  ویتامین  Eالاستیسیته و نرمی‌پوست را افزایش داده و سبب باقی ماندن رطوبت در پوست می‌گردد.

۱۱- pH   آن نزدیک به pHپوست است.

۱۲- از آلوئه ورا بعلت داشتن خواص ضد سو ختگی می‌توان در کرمهای ضد آفتاب استفاده کرد.

۱۳- در درمان ترک بین انگشتان پا که یک بیماری قارچی است موثر است (بر گرفته از یک مقاله در مجله انگلیسیBritish Journal of General Practice ).

۱۴- لوسیون آلوئه ورا  بعنوان پاک کننده برای پوست کاربرد دارد.

۱۵- تاثیر خنک کنندگی بر روی پوست دارد بنابراین در کلد کرمها ( cold cream )کاربرد دارد.

images

جوش شیرین:

برای درمان بیماری‌های شایع پوستی مثل آکنه، مصرف موضعی جوش‌شیرین می‌تواند موثر باشد. جوش شیرین سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و اسیدمازاد در بدن را خنثی می‌کند و به‌ویژه برای درمان آکنه که اغلب به‌علت مسدود شدن منافذ پوستی به‌وجود می‌آید مفید است.

کمی جوش شیرین مخلوط شده با آب را روی آکنه بمالید تا پوست مرده از بین برود و منافذ مسدود شده آن را باز کند. جوش شیرین با خنثی کردن اسید در بدن مانع عفونت‌های باکتریایی در پیاز مو می‌شود و در نتیجه از بروز آکنه پیش‌گیری می‌کند.

استفاده از جوش شیرین برای رفع خارش پوستی موثر است ،بهتر است جوش شیرین را با کمی آب مخلوط وروی پوست مالیده شود.

پاسخ دهید