اسفناج نیرو شما را زیاد می کند
۱۳۹۵-۰۶-۳۰
fun815-12
تصاویری از ماه چهره خلیلی و همسرش
۱۳۹۵-۰۶-۳۰

avalin-rooze-madrese-2

امروز ۳۰ شهریور است و فردا روز شکوفه ها است.فردا کلاس اولی ها برای اولین بار پا به مدرسه می گذارند بعضی از آنها از همین امروزشوق فردا را دارند ولی عدهای از کودکان پر از اضطراب و استرس هستند و اینکه از خانه و خانواده دور می شوند برای آن ها استرس ایجاد می کند . ممکن است این استرس و دلشور در کودکان به صورت گریه کرد ،تعریق دست ها،بهانه گرفتن،جیغ کشیدن،دل درد یا شب ادراری خود را نشان دهد .

 

 والدین و آموزگاران باید بسیار زیرکانه عمل کنند وبه دلشوره ی آن ها اضافه نکنند.بهتر است برای برخورد با کودک مطالب زیر را مطالعه کنید شاید شما را برای مقابله با استرس کودکتان راهنمایی کند. بهتر است امروز همراه با کودک به دبستان و خیابان های اطراف رفته و با او در مورد فضای مدرسه صحبت کنند.

 

 ضرورتی ندارد والدین در خصوص مدرسه رفتن یادگیری و توانمندی نوشتن برای کودک زیاد توضیح دهند و این موضوع را برای وی برجسته کنند. خود کودک به مرور زمان با قرار گرفتن در محیط آموزش مدرسه به مفهوم مدرسه رفتن و آموختن پی‌ می‌برد.

 

 اضطراب جدایی از والدین است البته امروزه با توجه به اینکه اکثر کودکان دوران مهد و پیش دبستانی را سپری می‌کنند، کمتر دچار اضطراب جدایی می‌شوند ولی هنوز هم هستند کودکانی که دچار این حالات می‌شوند، بهتر است والدین در صورت مشاهده گریه کودک او را‌‌ رها نکنند و با ماندن نزد کودک موجب کاهش اضطراب جدایی می‌شوند.

 

 شیوه رفتاری اولیای مدرسه در بدو ورود کودکان کلاس اولی بسیار مهم است، شادابی محیط مدرسه و کلاس اول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ضمن اینکه بهتر است روز اول مدرسه به بازی و سرگرمی و شادی سپری شود تا خاطره خوبی در ذهن کودک نقش ببندد .

 

بازی در حیاط مدرسه، مشاهده کلاس ها و صحبت با آموزگار در صورت امکان قبل از آغاز کلاس ها از اضطراب کودک می کاهد.

 

 ترسیم نقشه ساختمان مدرسه و نشان دادن محل دستشویی، غذا خوری و آب خوری و آشنا کردن او با چگونگی استفاده از ابزار مختلف، در کاهش استرس دانش آموز موثر است.

 

یکی دیگر از مشکلات و نگرانی های دانش آموز در نخستین روزهای سال تحصیلی چگونگی برقراری ارتباط با همکلاسی ها بوده و اکثر آن ها از والدین خود می پرسند باید با چه کسی دوست شوم و اگر هیچ یک از بچه ها مرا دوست نداشته باشند چه اتفاقی می افتد؟بهتر است برای او توضیح داده شود”مطمئن باش که با تعداد زیادی از دانش آموزان ارتباط برقرار خواهی کرد.” در خصوص ویژگی های بغل دستی او در کلاس توضیح داده و اگر کودکی خجالتی است با تمرین کردن قصه های کوتاه یا اجرای نمایش او را بیشتر با فضای کلاس آشنا کنید.

 

به کودک باید آموزش داد برای ارتباط با هم کلاسی های خود از چه عباراتی استفاده کند.

 

نگرانی از تاخیر والدین پس از پایان کلاس از دیگر دغدغه های دانش آموز است، والدین باید به فرزندان خود اطمینان دهند در ساعات مشخص او را ملاقات خواهند کرد بهتر است روز های اول والدین فرزند را به مدرسه برده و پس از اتمام کلاس او را به خانه ببرند.

پاسخ دهید